اخبار فولاد

تحلیل نوسانات بازار آهن 15 دی 1401

تحلیل نوسانات بازار آهن

تحلیل نوسانات بازار آهن

قیمت های آهن در بازار ایران از تاریخ 15 آذر 1401 تا 7 دی 1401 بین 20 تا 30 درصد افزایش پیدا کرد و دلیل اصلی آن رشد قیمت دلار در بازار بود. اما این روند تا کی ادامه پیدا خواهد ؟ در هفته گذشته دی ماه یعنی 7 دی تا 15 دی این افزایش قیمت متوقف شد و روند قیمت آهن به واسطه کاهش قیمت دلار کاهش پیدا کرد.

تصویر زیر نمودار قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان سایز 12 را در یک سال گذشته نشان میدهد که قیمت میلگرد از ابتدای سال 1401 از قیمت 18500 تومان تا 16000 تومان در شهریور ماه کاهش پیدا کرده بود . و سپس از از آدر ماه تا دی ماه به قیمت 21000 تومان افزایش پیدا کرده است.

نوسانات بازار آهن

براساس آمار ها از سطح کارخانجات تولیدی آهن در کشور موجودی انبارها در 1 ماه گذشته به بیش از 10 میلیون تن رسیده است که بیانگر افزایش ۱۰ درصدی موجودی انبارها است؛ و همچنین با کاهش میزان عرضه‌های بورس کالا و صادرات گویا تولیدکنندگان در انتظار فرصتی مناسب برای عرضه محصولات خود هستند.

عواملی که باعث شد قیمت دلار کاهش پیدا کند: 1-تغییر رئیس کل بانک مرکزی 2-اخبار افزایش نرخ سود بانکی  3-تصویب قانون مالیات بر عایدی سرمایه 4-کاهش هیجانات سیاسی .از جمله عواملی بود که آرامش نسبی را در بازار ارز برقرار کرد.با این اوصاف بعید به نظر می‌رسد تا انتهای سال جاری مجددا افزایش نرخ دلار داشته باشیم، پس درنتیجه ممکن است تا پایان سال افزایش قیمت آهن آلات هم تکرار نشود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *