مقالات

علامت اختصاری میلگرد: با انواع علایم اختصاری میلگرد آشنا شوید

علامت اختصاری میلگرد

علامت اختصاری میلگرد ها

برای خرید میلگرد ها باید چه اطلاعاتی را در مورد آنها کسب کنیم تا بتوانیم به درستی میلگردی را متناسب با هدف و کاربرد مدنظر خود برگزینیم؟

در این مطلب از سایت آهن آلات آراکو میپردازییم به این موضوع که علامت اختصاری میلگرد ها در واقع همانند یک پلاک یا کد، مشخص می کند که هر میلگرد توسط کدام کارخانه تولید شده و اطلاعات مفیدی را در مورد میلگرد های مختلف در اختیار ما قرار می دهد. در نتیجه، درک درست و آگاهی از علامت تختصاری میلگرد ها می تواند در انتخاب میلگرد مناسب، بسیار مفید واقع شود.

میلگرد همواره یکی از پر مصرف ترین مقاطع فولادی بوده که در ساخت و ساز های مختلف به میزان زیاد مورد استفاده قرار می گیرد. این مقطع فولادی که وظیفه افزایش استحکام کششی را بر عهده دارد، در کاربردهایی نظیر آرماتور بندی، بخش مقاوم ساز در بتن مسلح و ساخت انواع ستون و پایه های اصلی ساختمان ها کاربرد دارد.

از این رو، جزو مقاطع پر فروش محسوب شده و انتخاب میلگرد مناسب که از استاندارد های لازم برخوردار باشد بسیار حائز اهمیت است. به منظور خرید و اطلاع از قیمت میلگرد به این لینک مراجعه کنید.

هدف از علامت اختصاری میلگرد ها چیست؟

به منظور شناخت بهتر میلگرد ها و تشخیص میلگرد برند های مختلف، علائت اختصاری میلگرد حک شده بر روی آنها می تواند بسیار مفید باشد و در مواقعی که میلگردها حاوی پلاک بر روی بندیل میلگرد خود نباشند، می توان از علامت اختصاری میلگرد به راحتی به نوع میلگرد و اینکه محصول کدام کارخانه و با چه مشخصاتی است پی برد.

علامت اختصاری میلگرد که بر روی بدنه هر شاخه از آن حک می شود، اطلاعاتی از قبیل نام و یا نشانه ای از کارخانه تولید کننده آن، روش تولید میلگرد ، اندازه آج و قطر میلگرد و نوع آن را در اختیار ما قرار می دهد. این علامت های اختصاری میلگرد به صورت ترکیبی از حروف و اعداد انگلیسی هستند.

علامت اختصاری میلگرد هر کارخانه با کارخانه دیگر متفاوت بوده و یا به عبارتی، علامت اختصاری میلگرد  منحصر بفرد بوده و بدین صورت می توان از روی آن به راحتی به مشخصات فنی و تولیدی میلگرد مربوطه پی برد. اطلاع از علامت اختصاری میلگرد در تشخیص خواص و مشخصات آن به منظور کاربرد میلگرد به نحو احسن مفید است.

مفهوم هر کدام از کد های علامت اختصاری میلگرد چیست؟

همانطور که گفته شد، کد های عددی و حروف انگیسی حک شده بر روی میلگرد به نوع میلگرد، کارخانه تولید کننده آن و سایز آج اشاره دارند. اما این کد ها شامل چه حروف و اعدادی هستند؟ جداول زیر در درک بهتر این نشانه های اختصاری بسیار مفید خواهند بود.

توجه به این نکته ضروری است که تمام میلگردها ممکن است این نشانه های اختصاری را بر روی بدنه خود نداشته باشند و در آن صورت خرید از بنگاه ها و فروشگاه های معتبر تنها راه تشخیص اصالت میلگرد خواهد بود و اینکه میلگرد مربوطه مربوط به کدام کارخانه است.

پس از علائم اختصاری مربوط به نام کارخانه تولید کننده آن محصول که در ادامه مفصل در مورد آنها بحث خواهد شد، دو حرف انگلیسی به صورت پشت سر هم آمده که اولین آنها از سمت چپ، بیانگر مشخصات مربوط به آج میلگرد است. این علائم به صورت زیر هستند:

همچنین دومین حرف پس از حروف آورده شده در جدول بالا که در سمت راست این حروف ها قرار می گیرد، بیانگر روش تولید میلگرد است .

شما میتوانید قیمت روز میلگرد آجدار در دماوند را از آراکو در سریعترین زمان ممکن استعلام نمایید .

1- علامت اختصاری میلگرد چیست و به چه منظوری به کار می رود؟

علامت اختصاری میلگرد همانند یک کد یا پلاک، دربرگیرنده نام کارخانه تولیدکننده، خواص، روش تولید و سایز میلگرد است که برای تشخیص اصالت کالا به کار می رود.

2- روش خواندن علامت میلگرد به چه صورت است؟

در ابتدا و از سمت چپ، تعدادی حروف قرار داشته که بیانگر مخفف نام کارخانه تولید کننده آن میلگرد هستند. سپس ابتدا حرف اختصاری مربوط به سایز آج و پس از آن نیز حرف اختصاری مربوط به روش تولید میلگرد می آید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *