راهنمای خرید آهن آلات

تیرآهن: راهنمای خرید انواع تیراهن

معرفی انواع تیرآهن

معرفی انواع تیرآهن 

تیرآهن ها به چهار نوع دسته بندی میشوند :

 • IPE
 • INP
 • IPB
 • لانه زنبوری

یکی از مهمترین اجزای ساختمان تیرآهن است که دارای سه نوع استاندارد جهانی می باشد. در هنگام خرید تیرآهن باید به استانداردها توجه کرد.

تیرآهن IPE

تیرآهن  IPE در ایران و کشور های اروپایی تولید می شود و شکل آن مانند I است.ضخامت بال های IPE تغییر پذیر نمی باشد. یکی از ویژگی های خاص این نوع تیرآهن این است که اگر از هر دو سر تیرآهن به آن نگاه کنید، ضخامت بال‌ های ابتدا و انتهای آن کاملاً یکنواخت و یکسان می‌ باشد.

تیرآهن INP

تیرآهن INP طبق استاندارهای روسیه و چین ساخته می شود و ضخامت بال آن با فاصله گرفتن از جان تیرآهن کمتر می شود. شکل این تیر آهن I مانند هستند و هرچه ضخامت بال های آن ها نسبت به جان تیر آهن کمتر باشد، ضخامت بال های آن نیز کمتر می شود.از بارزترین ویژگی آن؛ نازکی بال‌ ها در ابتدای تیرآهن و ضخیم شدن به مرور آن در انتها می‌ باشد، به طوری که اگر از سر تیر آهن با دقت به آن نگاه کنید، شیب ملایمی را در ضخامت بال‌ ها میبینید.

جهت اطلاع از قیمت روز تیرآهن به لینک مربوطه در سایت آهن آلات آراکو مراجعه نمایید.

تیرآهن IPB (هاش)

تیرآهن H شکل است و طوری ساخته شدند که در آنها طول بال‌ ها نسبت به تیرآهن‌ های IPE بیشتر شده است. تیر آهن عریض یا بال پهن H شکل است که طول بال ها نسبت به تیر آهن  IPE بزرگ تر می باشد. هنگامی که کلمه ی لاتین V در کنار نام تیر آهن قرار می گیرد به معنای آن است که تیر آهن سنگین وزن می باشد (IPBv)  و هرگاه که حرف L در کنار نام تیر آهن قرار گرفته باشد بدان معناست که تیر آهن سبک وزن می باشد (IPBL).

تیرآهن CPE (لانه زنبوری)

تیرهای لانه زنبوری بعد از شکل گیری تیرها پس از عملیات (بریدن و دوباره جوش دادن ) و تکمیل پروفیل به شکل لانه زنبور و شش ضلعی است. این‌ گونه تیرها در طول خود، حفره های توخالی (در جان) دارند که به لانه زنبور شبیه می باشد. به همین دلیل به این گونه تیرها لانه زنبوری می گویند. هدف از ساخت تیرهای لانه زنبوری این است که تیر توان خمشی بیشتری را با یک خیز (تغییر شکل ) نسبتاً کم و وزن کمتر در مقایسه با تیر نورد شده شبیه به آن تحمل کند.

دسته بندی تیرآهن براساس علامت اختصاری

در ادامه مقاله معرفی انواع تیرآهن که از مصالح پرکاربرد و کلیدی در صنعت ساختمان سازی است که در چهار نوع متفاوت تولید می شود :

 •  نوع اروپاییINP
 • نیم پهن
 • بال پهن
 • لانه زنبوری

تیرآهن نوع اروپایی INP

تیرآهن INP در بازار ایران به تیرآهن معمولی,نرمال یا پروفیل نرمال نیز می شناسند. علامت اختصاری این محصول INP است که در ساخت ستون و خرپاها از آن استفاده می کنند. اگر بر روی یک تیرآهن INP16 حک شده بود به این معناست که این محصول از نوع تیرآهن معمولی است و ارتفاع آن 16 سانتی متر یا 160 میلی متر می باشد.

تیرآهن نیم پهن

تیرآهن نیم پهن یا سبک شباهت زیادی با INP دارد با این تفاوت که ضخامت جان آن کمتر و عرض بال آن از نوع معمولی بیشتر است. علامت اختصاری تیرآهن نیم پهن را با IPE نشان می دهند .

تیرآهن بال پهن یا هاش

تیرآهن بال پهن از نظر وزنی سبک تر از دو نوع دیگر است و اندازه بال با ارتفاع برابر است. مقاطع آن ساده می باشند و به عنوان ستون در تیرها و خرپاها استفاده می شود. اگر بر روی تیرآهنی علامت اختصاری IPBL بود به این معناست که تیرآهن بال پهن سبک وزن است و اگر به صورت IPBV حک شده بود یعنی تیرآهن بال پهن، سنگین وزن است. به دلیل شکل ظاهری این تیرآهن ، یعنی جان و بال عریض آن به این تیرآهن هاش نیز می گویند چون شبیه H انگلیسی است.

تیر آهن لانه زنبوری

این محصول به صورت برش دستی یا ماشینی ساخته می شود و داخل جان تیر آهن های معمولی یا بال پهن را سوراخ هایی به شکل ذوزنقه در می آورند. مقاومت این نوع به نسبت دیگر مدل ها کمتر است اما برای اتصال به تیر اصلی و اعضای مهاربندی و… بسیار مناسب است.

دسته بندی تیرآهن براساس سایز

تیرآهن ها را براساس سایز و اندازه تولیدی دسته بندی می نمایند :

 • تیرآهن سایز 12
 • تیرآهن سایز 14
 • تیرآهن سایز 16
 • تیرآهن سایز 18
 • تیرآهن سایز 20

تیرآهن سایز 12

تیرآهن سایز 12 دارای وزنی مابین 10.4 تا 26.8 کیلوگرم به ازای هر متر بوده و دارای کاربرد فراوانی در صنعت و ساخت و ساز می باشد. از جمله کاربردهای این سایز از تیرآهن می توان به استفاده در ساخت ستون؛ پوشش سقف و تیر اشاره کرد. جهت اطلاع از قیمت روز تیرآهن 12 می توانید به لینک مربوطه در سایت آهن آراکو مراجعه نمایید.

تیرآهن سایز 14

تیرآهن 14 از پرکاربردترین نوع به شمار می آید. وزن تیرآهن 14 در محدوده 12.9 تا 33 کیلوگرم بوده و دارای کاربردهایی اعم از خرپا، نعل و پوشش سقف می باشد.

تیرآهن سایز 16

تیرآهن 16 از پرمصرف ترین نوع می باشد که وزنی مابین 15 تا 41 کیلوگرم دارد. از جمله کاربردهای این سایز نیز می توان به ساخت خرپا، پوشش سقف و پل لانه زنبوری اشاره نمود.هم اکنون برای اطلاع از قیمت تیرآهن 16 روی لینک آن کلیک کنید.

تیرآهن سایز 18

تیرآهن 18 از سایزهای پرمصرف به شمار می رود، دارای وزنی مابین 18 تا 49 کیلوگرم بوده و دارای کاربردهایی همانند سایز 14 و 16 می باشد.

تیرآهن سایز 20

تیرآهن 20 دارای وزن و مقاومت بیشتری نسبت به بقیه سایزها بوده و در سازه های بزرگ که نیاز به مقاومت بیشتری دارند مورد استفاده قرار می گیرد. وزن این محصول مابین 22 تا 60 کیلوگرم می باشد.

دسته بندی تیرآهن براساس کارخانه تولیدی

در بازار داخلی کارخانه های زیادی به تولید تیرآهن می پردازند و حتما قبل از خرید درباره ی کیفیت تیرآهن اطلاعات لازم را کسب نمایید. تیرآهن ذوب آهن اصفهان بالاترین کیفیت را در میان محصولات موجود در بازار به خود اختصاص داده است ولی به دلیل قیمت بالاتر در مواردی که نیاز به کیفیت بالایی می باشد مورد استفاده قرار می گیرد.

در بحث معرفی انواع تیرآهن علاوه بر این کارخانه، تیرآهن تولیدی کارخانجات جهان فولاد غرب کرمانشاه، فولاد احرامیان یزد، گروه ملی اهواز، فایکو سازی، ناب تبریز، ظفر بناب، آرین فولاد و ماهکار مشهد نیز در بازار موجود بوده و می توانید قبل از خرید در خصوص کیفیت تیرآهن از آهن آراکو راهنمایی بخواهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *