مقالات

میلگرد کدام کارخانه سبک تر است

میلگرد کدام کارخانه سبک تر است

میلگرد کدام کارخانه سبک تر است

یکی از پرکاربردترین محصولات در ساختمان‌سازی میلگرد میباشد . که معمولا در سایزهای متفاوتی تولید میشود و سطح مقطع آن دایره ای شکل است.  سایز، طول، قطر و وزن میلگرد در تولید آن اهمیت زیادی دارد و طبق استانداردهای خاصی تعیین می‌شود. در برخی از کارخانه‌ها مانند راد همدان و ظفر بناب ، با کاهش وزن محصول مطابق با استاندارد ، میلگرد سبک را تولید می‌کنند. از این نوع میلگرد به‌ عنوان تقویت‌کننده آهن ، حفاظ و در سازه‌های ساختمانی برای افزایش استحکام و مقاومت به‌کار گرفته می‌شود. در ادامه به بررسی مشخصات میلگرد ، کارخانه‌های تولید میلگرد سبک و تفاوت قیمت میلگرد سبک با سایر محصولات خواهیم پرداخت.

میلگرد سبک چیست؟

میلگرد سبک ، به میلگردی گفته می‌شود که در مقایسه با استاندارد آن وزن کمتری دارد . البته کاهش وزن میلگرد باعث می‌شود که اندازه، طول و قطر میلگرد بر اساس استاندارد دیگری سنجیده شود. در واقع کاهش وزن میلگرد سبک باید مطابق با یک استاندارد مشخص انجام گردد.برای آنکه درصورت کاهش بیش از حد وزن، میلگرد نمی‌تواند نیروهای وارده بر سازه را تحمل کند و ممکن است در آینده باعث آسیب به سازه شود.

معمولا میلگرد با سایز 8، سایز 10 و سایز 12 جزء میلگردهای سبک قرار می‌گیرند و قطر آن بین 6 الی 32 میلی‌متر تغییر میکند و در ساختمان‌سازی کاربرد دارد.باید این را در نظر داشته باشید که میلگرد سبک نسبت به میلگرد سنگین قیمت بیشتری دارد.برای آنکه استحکام و مقاومت سازه افزایش پیدا کند معمولا از میلگرد سبک در ساختمان سازی استفاده میکنند.

میلگرد کدام کارخانه سبک تر است1

 تولیدکنندگان میلگرد سبک

در کشور ایران دو کارخانه میلگرد سبک تولید میکنند :

 

کارخانه راد همدان

کارخانه راد همدان 500 هزار تن ظرفیت تولید در سال دارد که یکی از محصولات آن شامل میلگرد آجدار است. کارخانه راد همدان با استفاده از تجهیزات اروپایی و طبق استانداردهای جهانی، سبک‌ترین میلگردهای موجود در بازار را تولید می‌کند که کیفیت و استاندارد بودن این محصولات با برگه آنالیز و آزمایش مختص هر میلگرد تایید می‌شود. این کارخانه بر روی هر شاخه میلگرد سبک نام تجاری RAD را حک می‌کند. برای اطلاع از قیمت میلگرد راد همدان می‌توانید به سایت آهن آراکو مراجعه کنید.

کارخانه ظفر بناب

این کارخانه تولید میلگرد فعالیت خود را از سال 1386 در استان آذربایجان شرقی، شهرستان بناب شروع کرد.

محصولات تولیدی کارخانه ظفر بناب شامل :

  • میلگرد
  • نبشی
  • ناودانی
  • تیرآهن

این کارخانه محصولات خود را براساس استانداردهای DIN ،ASTM و استاندارد ملی ISIRI تولید می‌کند.  بر روی هر شاخه از میگرد این کارخانه نام تجاری ZN حک شده است. قیمت میلگرد ظفر بناب به صورت روزانه در سایت آهن آراکو اعلام می‌شود.

دیگر کارخانه های تولید کننده میلگرد سبک

  • میلگرد سیرجان حدید جنوب
  • میلگرد آناهیتا گیلان
  • میلگرد حسن رود

 

تفاوت میلگرد سبک و سنگین

تفاوت اصلی میلگرد سبک و سنگین در وزن آن‌ها بوده که در میلگردهای سنگین، فولاد بیشتری به‌کار رفته است. به‌دلیل اینکه وزن میلگرد یکی از ویژگی‌های اساسی و تاثیرگذار در تعیین قیمت تمام‌شده میلگرد می‌باشد، قطعا انتظار می‌رود که میلگردهای سنگین و سبک از نظر قیمت نیز اختلاف داشته باشد.

نکته ای که باید به آن توجه کرد میلگرد شاخه‌ ای و به صورت بندیل به بازار عرضه می‌شود. بنابراین هر چه وزن میلگرد سبک‌تر باشد، تعداد شاخه‌ها در هر بندیل بیشتر خواهد بود.

با خرید یک بندیل مشتری تعداد شاخه‌های بیشتری دریافت می‌کند. بنابراین می‌توان گفت معامله میلگرد سبک در مقایسه با میلگرد سنگین هم برای خریدار و هم برای فروشنده سودآور خواهد بود. زیرا فروشنده مواد اولیه را به صورت کیلویی خریداری می‌کند و میلگرد را به صورت شاخه‌ای می‌فروشد.

جمع بندی

میلگرد سبک که وزن آن در مقایسه با انواع دیگر میلگرد کمتر است. در حالی‌ که کم بودن وزن میلگرد دلیلی‌ بر بی‌کیفیت بودن این محصول نیست. البته لازم‌ به‌ ذکر است که قیمت نمونه‌های سبک میلگرد به نوع سنگین آن بیشتر است. دو کارخانهتولید کننده میلگرد سبک عبارتند از: کارخانه فولاد ظفر بناب و کارخانه راد همدان. علاوه بر این دو، کارخانه‌های دیگر در سراسر کشور در کنار میلگرد سنگین، نمونه های سبک را نیز تولید می‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *