راهنمای خرید آهن آلات

نبشی لقمه: راهنمای خرید نبشی لقمه

نبشی لقمه

نبشی لقمه چیست

نبشی لقمه همان نبشی شاخه‌ای است که بر اساس کاربردی که دارد توسط دستگاه گیوتین در اندازه‌های مختلف بریده می‌شود.نبشی‌ها یکی از مقاطع پرکاربرد در صنایع ساخت و ساز هستند و با توجه به کاربردهای گسترده‌ای که دارند، در مدل‌های مختلفی تولید می‌شوند.نبشی لقمه یا نبشی گوشه یکی از مهمترین پروفیل فلزی ساختمانی میباشد و در صنایع مختلفی مانند: آسانسورسازی، کف ساختمان، استحکام ستون و غیره… کاربرد دارد.

مشخصات نبشی لقمه

اندازه یا سایز از مشخصات اصلی نبشی لقمه است که بر اساس تقاضای سفارش دهنده به کارگاه‌های تولیدی نبشی اعلام می‌شود. نبشی لقمه در بازار مثل نبشی‌های دیگر بر اساس دو مشخصه‌ی بال‌ و ضخامت معرفی می‌شود و به طور استاندارد ضخامت نبشی‌های تولید شده بین ۳ الی ۲۰ میلی‌متر است که به آن نمره نبشی گفته می‌شود. از حرف انگلیسی L در نامگذاری نبشی‌ها  استفاده میشود و کنار آن یک عدد نوشته می‌شود که نمایانگر اندازه بال نبشی است.

نبشی لقمه 1

کاربرد نبشی لقمه در صنایع مختلف

نبشی ها کاربردهای فراوان و مختلفی در سازه های فلزی دارند. جهت اتصال پل ها به ستون ها، ستون ها به صفحات فوندانسیون در ساختمان سازی و صنعت از نبشی ها استفاده می شود که علاوه بر آن در ساخت ستون و خرپاها نیز کاربرد دارد. پس مهم‌ترین کاربرد این نبشی در ایمن سازی ساختمان و افزایش استحکام سازه‌ است.

البته در ساخت آسانسور، سقف های کرومیت نیز از این نبشی استفاده میشود به این صورت که برای بال بالایی تیرچه می توان نبشی، ناودانی و یا تسمه بکار برد.در واقع برای اتصالات ساده هم از نبشی استفاده می گردد که انواع آن عبارتند از: اتصال نبشی جان، اتصال با نبشی تقویت شده و تقویت نشده، اتصال نیم گیردار و گیردار و غیره ….

روش تولید نبشی

برای تولید ایجاد زاویه در نبشی می‌تواند از روش های متفاوتی کمک گرفت که رایج ترین روش به این صورت است که نبشی ها را با کمک ورق یا شمش خم میکنیم  به همین دلیل به دو دسته نبشی پرسی و نبشی فابریک در بازار نامگذاری میشوند. نبشی بدست آمده از شمش، نبشی فابریک و نبشی که از پرس و خمکاری ورق تولید شده نبشی پرسی نام دارد .

نبشی لقمه 2

نبشی پرسی

در نبشی پرسی یک ورق فولادی را از وسط خم و تحت فشار به آن شکل می دهند و این فرآیندی سرد می باشد پس قدم اول این مقطع از ورق فولادی می باشد.

نبشی فابریک

در نبشی فابریک اول شمش بر اساس درجه حرارت تعیین شده در کوره های حرارتی قرار میگیرد و با کاهش سطح مقطع آن به نبشی تبدیل میشود. در این روش به این صورت است که قالب نبشی از قبل تهیه شده است و نبشی طی فرایند نورد گرم تولید می گردد.

استاندارد نبشی

برای تولید نبشی استاندارد های زیر مورد استفاده قرار می گیرد :

  • استاندارد GOST 8240
  • استانداردGOST 8510
  • استاندارد DIN EN 10056
  • استاندارد ASME S1-36
  • استاندارد ASTM A 36

نبشی لقمه 3

تولیدکنندگان نبشی لقمه در ایران

معروف ترین کارخانه‌های تولیدکننده نبشی در ایران عبارتنداز :کارخانه نورد آریان فولاد، فولاد ناب تبریز، گروه صنعتی شکفته، فولاد کوهپایه و غیره… .همچنین شما خریداران محترم میتوانید برای مشاهده قیمت روز نبشی لقمه به سایت آهن آلات آراکو سر بزنید.

قیمت نبشی لقمه

در مقایسه با سایر قیمت های نبشی به دلیل خدماتی مانند برش و باربری از کارخانه به کارگاه برش قیمت نبشی لقمه بالاتر می باشد. در واقع قیمت نبـشی لقمه براساس اندازه، مدل و ضخامت این محصول محاسبه می شود البته قیمت آهن و نوسانات بازار هم در قیمت نهایی نبشی اثر گذارند.

سخن پایانی

در این مقاله یاد گرفتیم که نبشی چیست و دارای چه مشخصاتی است ؛آهن آلات آراکو نیز سعی دارد تمام آنچه که هنگام خرید نبشی مورد نیاز شما خریداران هست را در اختیار قرار دهد اگر سوال یا نظری دارید میتوانید با شماره 09199191905 تماس بگیرید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *