مقالات

تفاوت های میلگرد ساده و آجدار

تفاوت های میلگرد ساده و آجدار

ویژگی های میلگرد ساده و آجدار

بهترین راه برای شناخت تفاوت های میلگرد ساده و آجدار این است که هر کدام از این محصولات را به صورت جداگانه و کامل بشناسیم. میلگرد یک آرماتور و قطعه فولادی طویل می‌باشد که در صنایع ساخت‌وساز در سراسر جهان استفاده می‌شود. میلگرد ساده و آجدار فرق های زیادی با هم دارند که یکی از آنها فرق در نوع آج است؛ منظور از آج برجستگی هایی است که برای افزایش گیرایی میلگرد در بتن روی آن قرار داده می شود. استانداردهای تولید میلگرد در کشورهای جهان متفاوت است مثلا ذوب آهن اصفهان که بخش کثیری از میلگردهای کشور را تولید میکند بر اساس استاندارد روسیه است.

میلگرد ساده

میلگرد ساده بدون آج و با سطحی صاف است که معمولا در صنعت ساختمان به کار نمی رود و تحت عنوان میلگرد A1 شناخته می شود.البته میتوان از میلگرد ساده به عنوان خاموت استفاده کرد اما بیشتر در صنعت استفاده می‌شود. میلگرد ساده، در قطرهای متفاتی بین 6 تا 200 میلی متر و به طول 6 یا 12 متر تولید و به بازار عرضه شده که هر کدام، کارایی خاص خود را دارند. میلگردهای ساده در مقایسه با سایر میلگردها از مقاومت کششی کمتری برخوردار است و به همین علت در دسته فولادهای نرم قرار می گیرد.

میلگرد آجدار

میلگرد آجدار روی سطح خود دارای آج است که موجب درگیری بهتر با بتن می‌شود و در صنعت ساخت و ساز استفاده می‌شود. آج‌ها به سه شکل مختلف روی مقطع ایجاد می‌شوند؛ آج مارپیچی، آج جناغی و آج مرکب که درصد کربن، سختی و قابلیت خم‌پذیری‌شان باهم فرق دارد. میلگرد آجدار در دو نوع شاخه و کلاف تولید می شود.میلگرد اگر دارای آج مارپیچ باشد به میلگرد A2، اگر دارای آج جناغی باشد به میلگرد A3 و اگر دارای آج مرکب (مارپیچ یا جناغی) باشد به میلگرد A4 معروف است.

تفاوت های میلگرد ساده و آجدار 2

تفاوت های میلگرد ساده و آجدار

وجه تمایز میلگرد ساده و آجدار بر اساس 6 آیتم بررسی شده است که عبارتنداز :

  • تفاوت از لحاظ شکل ظاهری
  • تفاوت از نظر سایز
  • تفاوت بر اساس روش تولید
  • تفاوت از نظر کاربرد
  • تفاوت از نظر مواد تشکیل دهنده
  • تفاوت از نظر خواص مکانیکی

تفاوت از لحاظ شکل ظاهری

شکل ظاهری انواع میلگرد ساده و آجدار کاملاً با هم متفاوت است و بر اساس شکل ظاهری کاربردهای متفاوتی هم دارند. شکل پذیری بالای میلگرد ساده باعث می‌شود تا خم کردن آن به راحتی صورت گیرد.

تفاوت از نظر سایز

تمامی میلگردها را براساس معیارهایی که استانداردهای مختلف توصیه‌ کرده‌اند، تولید و روانه بازار می‌کنند. بنابراین میلگردها ازنظر وزن و سایز با هم فرق دارند.

تفاوت بر اساس روش تولید

تفاوت های میلگرد ساده و آجدار از مرحله تولید به‌وجود می‌آید، فرآیند تولید و غلتک‌کاری این دو مقطع با هم فرق دارد میلگرد ساده باید به‌گونه‌ای از زیر غلتک خارج شود که سطح صاف و صیقلی داشته باشد.

تفاوت از نظر کاربرد

معمولا از میلگرد ساده در پروژه های صنعتی استفاده میشود و به دلیل مقاوم بودن میلگرد آجدار در برابر ضربه و استحکام آن در بتن  در صنعت ساختمان سازی کاربرد زیادی دارد اما میتوان از میلگرد ساده نیز به عنوان خاموت استفاده کرد.

تفاوت های میلگرد ساده و آجدار 2

تفاوت از نظر مواد تشکیل دهنده

میلگردها ازنظر مواد تشکیل‌دهنده به چند دسته تقسیم می‌شوند که عبارتنداز :میلگرد فولاد کربن، گالوانیزه، فایبرگلاس، فولاد ضدزنگ، روکش اپوکسی و اروپایی اما در کل از نظر مواد تشکیل‌دهنده، تفاوتی بین میلگردهای ساده با آجدار وجود ندارد.

تفاوت از نظر خواص مکانیکی

میلگردهای آجدار به دلیل وجود آج، وزن بیشتری نسبت به میلگرد ساده دارند. به همین دلیل امکان تحمل بار بیشتری برای آنها وجود دارد و همینطور استحکام کششی میگردهای آجدار نیز از میلگردهای ساده بیشتر است. بنابراین، از میلگرد A1 تحت عنوان میلگرد نرم، از میلگرد A2 به عنوان میلگرد نیمه سخت و از میلگرد A3 به دلیل سختی و استحکام بالا، تحت عنوان خشک یا ترد یاد می شود.

جوش پذیری کدام میلگرد بهتر است

قابلیت جوش پذیری یکی از مهمترین تفاوت های میلگرد ساده و آجدار است. میلگردهای آجدار جوش پذیری خوبی ندارند در حالیکه تمامی عملیات جوشکاری روی میلگرد ساده قابل اجرا هستند و میلگرد ساده به دلیل جنس فولادی آن قابلیت جوشکاری بالایی را در مقایسه با میلگرد آجدار دارد.

تفاوت های میلگرد ساده و آجدار 3

تفاوت میلگرد ساده و آجدار از نظر قیمت

شمش آهن در بازار اولین فاکتور تاثیر گذار روی قیمت میلگرد ساده و آجدار می‌باشد. از طرفی دلایل مختلفی مانند شرایط اقتصادی، سیاسی، نرخ ارز، نوسانات بازار آهن و میزان تقاضا روی قیمت نهایی میلگرد تاثیر بالایی دارند. ولی جدا از دلایلی که گفته شد به طور کلی قیمت میلگرد آجدار بیشتر از میلگرد ساده است.

سخن پایانی

در این مقاله به تفاوت های میلگرد ساده و آجدار پرداختیم. میلگردها قطعات فولادی هستند که در صنعت ساخت‌وساز و سایر صنایع کاربردهای گسترده‌ای دارند و از نظر جنس، نوع، کاربرد و حتی فرآیند تولید با یکدیگر تفات‌های عمده‌ای دارند. شناخت تفاوت‌های میلگرد ساده و آجدار می‌تواند به شما خریداران کمک کند تا مانع از پرداخت هزینه‌های اضافی شوید.برای بررسی قیمت میلگرد ساده و آجدار هم می‌توانید به وب‌سایت آهن آلات آراکو مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *