چهارچوب و فریم

اساس و پایه نصب درب در خانه و ساختمان چهارچوب است که امروز استفاده از چهارچوب فلزی درب اتاق در خانه ها متداول تر شده است و علت آن نیز تداوم و ماندگاری بیشتری است که چهارچوب فلزی دارا می باشد . به محل اتصال درب و پنجره در ساختمان چهارچوب گفته می شود. چهارچوب محور اصلی نصب درب و پنجره در ساختمان است. در گذشته بیش تر از درب های چوبی استفاده می کردند اما با گذر زمان و به خاطر مشکلات درب های چوبی، درب های فلزی جایگزین آن ها شدند.

چهار چوب فلزی سهم بسیار گسترده ای از بازار را از آن خود کرده است علت آن نیز دوام و ماندگاری است که چهار چوب فلزی دارا می باشد . همچینن خاصیت طرح و رنگ پذیری چهار چوب فلزی یکی دیگر از دلایل موفقیت چهار چوب فلزی به شمار می رود .

چهارچوب و فریم

مزایای چهارچوب فلزی

چهارچوب فلزی در مقایسه با چهارچوب چوبی برتری زیادی دارد مانند:

  • نصب آسان
  • مقاوت زیاد در برابر ضربات، خوردگی
  • مقاومت بالا در برابر آتش سوزی
  • قابلیت رنگ پذیری بالا

درب های فلزی به خاطر ویژگی های خود، روز به روز طرفداران زیادی پیدا کرده و جایگزین درب های چوبی شدند.

عیب چهارچوب فلزی احتمال زنگ زدگی و آسیب پذیری در برابر آب و هواب مرطوب است که برای حل این مشکل از پوشش های ضد زنگ استفاده می کنند.

انواع چهارچوب فلزی

امروزه چهارچوب های فلزی به خاطر کاربرد زیادی که دارند یکی از پرمصرف ترین قطعات فولادی هستند. این چهارچوب ها به انواع مختلفی دسته بندی می شوند که عبارتند از:

  • چهارچوب ساده
  • چهارچوب فرانسوی
  • چهارچوب مکزیکی
  • چهارچوب رومی

در بین انواع چهارچوب ها دو چهارچوب فرانسوی و مکزیکی از بقیه معروف تر هستند، اما چارچوب فرانسوی پرمصرف ترین نوع چهارچوب است. چهارچوب ها در شکل ظاهری، موارد مصرف و قیمت با یکدیگر متفاوت هستند.

چهارچوب فلزی ساده

از جمله ابتدایی ترین انواع چهارچوب فلزی، چهارچوب فلزی ساده است که شکل ظاهری ساده ای داشته و طبیعی است که برای درب های قدیمی بیش تر استفاده داشته است. این چهارچوب مقاومت زیادی ندارد.

چهارچوب فرانسوی

یک از محبوب ترین و پر مصرف ترین انواع چهارچوب فلزی، چارچوب فرانسوی است. که از جمله پروفیل های باز به حساب می آید. ضخامت این چهارچوب غالبا ۲ تا ۲.۵ میلی متر بوده و در طول ۶ متر تولید و عرضه می شود.

کاربرد چهارچوب فرانسوی

این پروفیل در ساختن چهارچوب درب اصلی و درب اتاق های ساختمان بیش تر مصرف دارد.

چهارچوب مکزیکی

این پروفیل با نام چارچوب قاشقی نیز شناخته می شود. این پروفیل با توجه به نیاز و سفارش مشتری قابلیت تولید در اندازه های مختلف دارد. اما به طور کلی پروفیل مکزیکی در دو سایز ۳.۵ و ۴ میلی متر ساخته می شود. طول شاخه مانند چهارچوب فرانسوی ۶ متری است.

مصرف چهارچوب مکزیکی

چهارچوب مکزیکی در اندازه ای متنوع و با توجه به سفارشات مشتریان قابل تولید است. کاربرد چهارچوب قاشقی در ساخت و ساز بیشتر برای قاب پنجره های pvc و قاب پنجره های فولادی و درب های ورودی ساختمان است.