راهنمای خرید آهن آلات

بولت چیست: راهنمای خرید انواع بولت

بولت چیست

بولت چیست

بولت چیست برای درک این مطلب باید بدانید یکی از مهم‌ترین مراحل در ساختمان سازی اتصالات می‌باشد که با پیچ و مهره انجام شود. بولت نوعی بست(پیچ) است که از میلگرد ساخته شده‌ و مهمترین کاربرد آن‌ استفاده در صنعت ساخت و ساز است که برای اتصال بین صفحه زیر ستون و فونداسیون مورد استفاده قرار می گیرد. بولت‌ها اهمیت زیادی دارند چرا که در انواع مختلفی طراحی و تولید میشوند و معمولا انتهای بولت را برای افزایش درگیری خم می کنند که شکل ظاهری آن مانند عصا میشود.

انواع بولت

 • انکر بولت (Anchor Bolt)
 • رول بولت (Roll Bolt)
 • یو بولت (U Bolt)
 • آی بولت (Eye Bolt)
 • استاد بولت (Stud Bolt)
 • هنگر بولت (Hanger Bolt)
 • جی بولت (J Bolt)

بولت چیست 1

انکر بولت (Anchor Bolt)

انکر بولت چیست: بست هایی هستند جهت فیکس کردن و نصب ابزارهای صنعتی  و همچنین داخل فونداسیون در ساختمان سازی به منظور نصب صفحه های فلزی با ابعاد و ضخامت های متفاوت به سطوح بتنی، آجری و یا غیره … مورد استفاده قرار می گیرند. کلمه انکر در لغت به معنای مهار کردن، چفت و بست، بستن به صورت محکم و یا سخت می باشد.

کاربرد انکر بولت برای استفاده سازه ای:

 1. برای نصب صفحه های فلزی بر روی سطوح بتی و غیره… تا پایه ای برای انجام عملیات مختلف مانند جوشکاری و غیره… باشد و همینطور برای ترمیم و افزایش مقاومت سازه‌های قدیمی.
 2. وقتی آرماتورها ضعیف شده باشند و انتظار انجام عملیات سازه ای امکان پذیر نباشد می‌توان از انکربولت­ به‌عنوان جایگزین آرماتور استفاده کرد.

کاربرد انکر بولت برای استفاده غیر سازه ای:

 1. برای ثابت و محکم نگه داشتن تجهیزات سبک بر روی سطح زمین از انکر بولت برای اینکه پایه ایجاد کنند استفاده میکنند مانند: نصب دوربین مداربسته و نصب هند ریل و گارد ریل و غیره … .
 2. از انکر بولت در صورت نیاز به نصب پشتیبان‌های الکتریکی و مکانیکی بر روی بدنه بتنی می‌توان استفاده کرد.

رول بولت (Roll Bolt)

رول بولت چیست: به گروهی از بست ها که به روش مکانیکی در حفره‌های داخل بتن جایگذاری می‌شوند گفته می‌شود که از یک قطعه استوانه‌ فلزی چاکدار، مهره و واشر و یک پیچ رولی به شکل مخروط تشکیل شده اند. از عواملی که بر روی نحوه عملکرد و قیمت این محصول تاثیر می‌گذارد جنس بکار رفته در آن می‌باشد که هر چه از جنس مرغوب تری باشد عملکرد رول بولت ها نیز افزایش خواهد یافت. برای استعلام قیمت بولت میتوانید به سایت آهن آلات آراکو سر بزنید.

بولت چیست 2

یو بولت (U Bolt)

یو بولت چیست: همانطور که از اسم آن پیداست شبیه u انگلیسی می باشد و به همین علت به این اسم نام گذاری شده است. در ساختار آن باید بسیار دقت شود زیرا در بسیاری از صنایع از جمله صنایع پایینگ و ساپورت لوله بسیار کاربرد دارد. انحناي داخل اين بولت كاربردش را به سطوح گردي چون لوله مرتبط مي كند و برای محکم کردن لوله هاي نفت و گاز استفاده مي شود. شعاع خم و نوع پوشش برای اتصالات الکتریکی و پشتیبان‌های الکتریکی مکانیکی بر روی بدنه‌ های بتنی استفاده می‌شود.

آی بولت (Eye Bolt)

آی بولت چیست: یک نوع دیگر از بست است که در انتهای آن یک حلقه وجود دارد و علت نام‌گذاری آن به خاطر شباهت به حلقه است. از این حلقه برای بستن طناب، زنجیر یا نوار جهت جابجا کردن اجسام استفاده کرد.

استاد بولت (Stud Bolt)

استاد بولت چیست: پیچی که از دو طرف بدون سر است و در هر دو طرف آن می توان از رزوه استفاده کرد و از دو سر این پیچ مهره هایی وارد می شود که با آن میتوان سازه را محکم کرد. استاد بولت در استانداردهای امپریال (Imperial) و متریک (Metric) و جنس های مختلف تولید می شود و در فلنج ها استفاده می شوند. استاد بولت‌ بیشتر از جنس فولاد بوده و دارای پوشش‌های مختلفی مانند گالوانیزه، تفلون و استیل میباشد.

هنگر بولت (Hanger Bolt)

هنگر بولت چیست: وقتی که برای اتصال یک وسیله به حجم های چوبی (مثل تعمیر و ساخت مبلمان چوبی) یا رول پلاک نیاز به استحکام زیاد و سرعت است از این بولت استفاده میشود. هنگر بولـت نوعى از پیچ است که در دو طرف آن رزوه وجود دارد با این تفاوت که رزوه هاى یک طرف همانند رزوه چوب است و رزوه طرف دیگر مشابه رزوه پیچ ماشینى است.

جی بولت (J Bolt)

جی بولت شبیه حرف J انگلیسی یا عصا می باشد و پایین آنها توسط دستگاه فرم داده می شود و کاربردهای زیادی در صنایع مختلف دارند. جی بولت به عنوان يك قلاب گيرنده عمل مى كند و مى تواند يك جايگزين براى آى بولت باشد كه باعث تسريع در كار و عمل باز و بسته كردن را سریع میکند.

بولت چیست 3

عوامل مهم در توليد انواع بولت

برای تولید انواع بولت ها باید به تعدادی عوامل توجه شود که عبارتند از: طول پاي بولت، قطر و سايز، طول رزوه بولت، فاصله بولت ها از يكديگر، بار وارد بر سازه بتني (نوع بار مي تواند ايستا و بدون حركت يا ديناميك و متحرك باشد)، وجود ترك در بتن، عمق كاشت و غیره … .

قيمت انواع بولت

قيمت بولت ها به عوامل مختلفي بستگي دارد كه عبارتند از:

 • اندازه و يا به عبارتی قد كلی بولت
 • نوع ميلگرد استفاده شده(ساده يا آجدار)
 • اندازه رزوه هر بولت
 • كيفيت ميلگرد استفاده شده

جهت مشاهده قیمت انواع بولت و مهره و همچنین برای خرید بولت و سفارش محصول مورد نظرتان میتوانید به سایت آهن آلات آراکو سر بزنید. در این مقاله با مشخصات و کاربرد بولت آشنا شدید که امیدواریم این مقاله برای شما مفید بده باشد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *